A tapasztalatlan szemlélő számára néha nehéz megkülönböztetni, hogy amit talált, vagy számára ajánlottak, mint üzleti modelt az egy valódi MLM rendszer vagy egy pilóta játék. Nézzük tehát részletesen melyik mit takar és mire kell figyelni.

Az MLM-ről

Az MLM (azaz multi level marketing) egy olyan rendszer, amiben a hálózat tagjai másoknak személyesen ajánlják a hálózat termékét, valamint a lehetőséget a hálózat építésére.

Ha meggondoljuk ezt a tevékenységet (ajánlás) naponta gyakoroljuk akkor is, ha nem vagyunk egyetlen MLM rendszer hálózat építői sem. Gondolj csak bele, hogyan szerzel könyvelőt, fogorvost, ügyvédet, fodrászt? És az ismerőseid? Ugye, csak ritkán a telefonkönyvből... Valamelyik barátunk vagy ismerősünk elégedett volt egy fogorvossal és amikor értesült arról, hogy nekünk szükségünk van egyre, akkor ajánlotta. A fodrászomat (akihez több mint 5 éve járok) szintén egy barátnőm ajánlotta. Ma már az egész családom és számos barátom jár hozzá. Ez teljesen normális, elfogadott dolog. Nyilván egyes termékek vásárlásánál is ez volt a helyzet. Nos, általános esetben ezekért az ajánlásokért nem kapunk semmit cserébe. Az MLM rendszerek esetében azért kap az ember jutalékot, mert ajánlotta az adott terméket. Láthatod, hogy nincs ebben semmi bonyolult.

De vajon mit oszt szét jutalékként egy MLM rendszer? Miért mondják, hogy sok pénzt lehet vele keresni? Nincs itt valami átverés?

A valódi MLM rendszereknél nincs átverés! Egyszerűen azt az árrést ami a gyártói ár és a végső fogyasztói ár között van (ami nem kis összeg) osztják szét a különböző szinten lévő hálózatépítők között. Ez a pénz minden más esetben is szétosztódik, legfeljebb nem gondolsz bele hogyan. De álljon itt egy példa erről, lássuk hogyan lesz az 1-2 dollár előállítási költségű "pipa logós" sportcipőből 20-30 ezer forintos, mire megveszed itt Magyarországon.

Egy amerikai cég megtervez egy futócipőt. Valahol Kelet-Ázsiában legyártatja, majd visszaszállítja az USA-ba egy óriás logisztikai közpntba. Költ marketingre (tv, újságok, plakátok, stb.) és fizet saját embereket hogy eljuttassák Európába. Itt is bekerül egy kontinentális logisztikára. A disztribútor ritkán egyezik a nagykereskedővel, onnan 1-2 lépésből elkerül a kiskereskedőhöz, aki eladja neked. Minden egyes ponton óriási költségek merülnek fel, amit végül a véfelhasználó fog megfizetni. Ezt teljesen normálisnak tekintjük.

Az MLM esetében a gyártói és végfelhasználói ár közötti különbözet hasonlóan megvan mint a "hagyományos" kereskedelemben; azonban itt a hálózatépítők között oszlik meg ez az összeg. Saját magad alatt építessz ki egy hálózatépítő-értékesítő csapatot, ők lesznek a te saját munkatársaid. Ez így nagyon hasonló ahoz, ahogyan egy hétköznapi cég hierarchiája felépül. Hiszen minden cégben vannak beosztottak, felettük csoport vezetők, felettük részleg vezetők, felettük valamilyen osztály vezetők, felettük az ügyvezető... A legnagyobb különbség hogy a cégekben, minimális az előrelépési lehetőség. Az MLM cégekben rajtad múlik, hogy milyen sebességgel építessz magad alá "személyzetet". És így könnyen előre léphetsz.

A piramis (pilóta) játékról

A piramis játék (más néven pilóta játék) a legtöbb országban, így kis hazánkban is illegális. Ezért gyakran van valailyen termék vagy szolgáltatás aminek az álcája mögé bújtatják a pilóta játékot. Ettől még a piramis játék az marad ami.

Honnan lehet felismerni? A piramis játékok (vagy pióta játékok) rendszerint bináris alapúak. Ha ezt a szót meghallod, azonnal kezdj gyanakodni! A bináris itt azt jelenti, hogy egy ember alatt mindíg másik két ember lesz a "hálózatban", nem több nem kevesebb és rendszerint egy (ma már) számítógépes rendszer helyezi el a személyeket a piramis valamelyik pontján. Ha piramis játékba keveredtél, az általad "behozott" emberek nem közvetlenül alád kerülnek, hanem a feltöltési sorrend szerinti pozícióba. Ők nem feltétlenül a te közvetlen munkatársaid lesznek!

A másik kulcsszó aminél gyanakodnod kellene: a pozíció vásárlás. Ez nagyjából azt takarja, hogy a rendszer megengedi, hogy pénzért pozíciókat vásárolj. Ezzel gyakorlatilag le is lepleződik a rendszer. Hiszen ha vásárolható a pozíció, akkor nem arról van szó, hogy a vásárlások után keletkező jutalékot osztják el, hanem a befizetések (pozíció vasárlás) egy részét osztják el. Akkor is figyelj, ha azzal álcázzák ezt, hogy a befizetett összeget később levásárolhatod. Nem az a lényeg hogy mennyire ügyesen kerülik meg a szabályt, hanem az hogy megkerülik!

Ez azon túl hogy illegális, magában hordozza azt, hogy aki a végén csatlakozik az elveszíti a pénzét és semmit nem fog cserében kapni. És ha a szívedre teszed a kezed ez az, ami miatt rossz érzésed van, ez az amibe nem akarod a barátaidat és ismerőseidet "berántani".

 

Összefoglalva

Az MLM (más néven hálózati marketing) jó módszer a termékek értékesítéséhez és korrekt jutalékot kereshetünk vele ugyanazzal az ajánlásos mechanizmussal, amit akkor is megtennénk ha valami más termékkel vagy szolgáltatással elégedettek vagyunk. Ugyanakkor lehetőségünk nyílik arra, hogy saját csapatot építsünk és ezáltal hatástöbbszörözést érjünk el.

A piramis játék (más néven pilóta játék) esetén valójában nem egy szolgáltatással vagy termékkel vagyunk elégedettek. Az ilyen rendszerekben résztvevők azért ajánlják másoknak a rendszert, mert bevételt remélnek tőle.

 

Szerző: goldrea  2009.09.30. 09:35 5 komment

Címkék: marketing játék biztonság pénz mlm átverés függetlenség hálózati piramis pilóta anyagi

A bejegyzés trackback címe:

https://goldrea.blog.hu/api/trackback/id/tr601417490

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Reactor 2010.12.14. 19:12:35

MLM = ÁTVERÉS

Ezt az alapösszefüggést, ha felfogja az átlagember, nem lesz semmi baja. Gond akkor van, ha elhiszi, hogy ezzel valós pénzt kereshet. Sajnos nagyon sok birka megeszi ezt a moslékot, főleg, hogy minél díszesebb cukormázzal vonják be.

Igen, mindig így kezdik: nem szeretnél szinte semmi munkával meggazdagodni? Sikeres vállalkozásba kezdeni? Hát persze, hogy szeretnék, ki nem?
Aztán mindig ugyanott kötünk ki: a munkavégzés MLM, valami spekuláns nyerészkedő zombiszájú által kitalált selejttermék; ilyen kozmetikai cikkek, olyan csodavitaminok, italok, őrölt boszorkányszar, kiskutyafsza karikára vágva stb. Először kíváncsian, de erős fenntartásokkal belenéztem, áttanulmányoztam a működésüket, aztán rájöttem, mekkora etikátlan átverések ezek.Hadd mondjam el, hogy miért.

1. Etikátlan, mert visszaélnek az emberi kapcsolatokkal. Az emberi kapcsolatokra alapozzák az eladás sikerét. A legjobb reklám, ha egy barátod, ismerősöd beszél egy termékről. Más mint mikor bemész egy üzletbe ahol egy noname-el beszélgetsz. Erre természetesen bármilyen cég rájátszik, de az MLM-ek esetében egy burkolt átverést kell eladnod a sörbarátodnak. A rendszer így pofátlanul visszaél a kapcsolataiddal.

2. Etikátlan mert manipulatív, többnyire hamis, „ál-tudományos” vagy „fél-tudományos” szövegekkel etetnek. Mindig van egy nagy hülye sablonduma, lehetőleg valami ilyen, hogy „megreformáltuk a közgazdaságot”, „a mi termékünk más mint bármi a piacon, a legjobb, a jövő, egy forradalom”, „tudományos társaságok, és tudócsoportok találták fel”, stb., már-már azt hihetni, az AIDS vagy a mozgatóidegsejt betegségének ellenszerét találták fel, mindegyik azt mondja magáról, hogy az övé a legjobb. Kamu, kamu. Ha pedig tényleg van valós termék, semmivel sem jobb, mint bármelyik szabadpiacon lévő nagy név. Semmivel sem természetesebbek vagy fejlettebbek, vagy eszméletlenül „csodábbak”. Gyakran valami szakmai körökben el nem ismert, vagy gyakran nem is létező tudományos laboratórium, társaság nevével dicsőítik a termékeiket. Persze ezek a nevek, társaságok, intézetek mindig a cég „saját szervei”, legitim tudományos körökben, szakmai folyóiratokban soha nincsenek jelen, gyakran még weblapjuk sincs, pedig nem sokba telne megkenni egy webprogramozót, hogy "falból" készítsen nekik egy oldalt.

3. Etikátlan mert minden túl van árazva. Úgy tud a piramis minden szintjén lévő ember keresni egy termék eladásán (csak úgy juthat mindenkinek jutalék), ha a termékek szörnyen drágák. Egyszerűen pofátlanul drágák és az égvilágon semmi más oka nincs ennek, minthogy kifizesd az ingyenélőket. Elsősorban a piramis tetején lévőket. Alapvetően a termékek árának 50-70%-a a piramisba lévők fizetését állja. Egy XY dezodor 3-4-szer annyiba kerül mint egy Gillete vagy Mennen. Semmivel sem jobb. Jó, de nem csodatermék. A csodatermék imidzset a sok dumával meg a baráti ajánlattal építik. Az ember természetesen a legjobbat akarja magának és családjának. De nem érthet mindenhez, nem tudhatja, hogy bizonyos területen hogyan áll a tudomány, illetve mi ami valós profin előkészített dumából. Beleesik a csapdába. Elhiszi, hogy csodát vett meg. Közbe komoly összeget gombolnak le róla, ami részben a sok ingyenélő fizetését állja.

4. Etikátlan mert egyeseknek ingyenélés. A piramisok felsőbb szintjén lévők semmit nem dolgoznak már évek óta egy bizonyos ágon, mégis kapják a pénzt. Igen, hasonló a tőzsde is, vagy az értékpapírok. Ott sem “dolgozol” csak egyszer befektetsz, aztán ha beüt a krach, vagy elkezdesz spekulációból és más gazdasági bűncselekményekből pénzt szerezni, vagy mész a híd alá csövelni. De ebben az esetben egyszerű manipulatív pénzlopásról és csalásról van szó, ahol nagy duma mellet hatalmas összegeket vakarnak le elszédített fogyasztók és alsóbb forgalmazók ezreiről.

5. Etikátlan mert a forgalmazóknak is hazudnak. Csak megfejik őket és felhasználják kapcsolathálójukat és energiájukat. A Wikipédia szerint: “Az adatok azt mutatják, hogy az MLM-tagok nagy többsége (több, mint 95 %-a) súlyos pénzügyi veszteséget könyvel el. A valóban sikeres MLM-ezők aránya minimális.” Vagyis a legfelül lévő főkolomposoknak éri igazán csak meg. Az alsó és közép szinteken lévő ártatlan jólelkű embereknek beadnak egy hatalmas csodabogár marketingdumát, hogy ha így és így haladsz, ennyi és ennyi hónap alatt ilyen dúsgazdag leszel, és így és így nőnek alattad az emberek… De valahogy soha senki nem gazdagodik hirtelen meg. Sőt legtöbben pár hónap után felhagynak vele, azután, hogy egy rakás pénzt már átadtak a rendszernek. Ráadásul rendkívül kártékony is, mert egyesek képesek hatalmas kölcsönöket, hiteleket is fölvenni, aztán meg jön az adósságspirál, amit rendkívül szerencsés esetben ki tudsz fizetni 10 év megfeszített (nem MLM!) munkájával, javarészt azonban azzal végződik a dolog, hogy elveszíted mindenedet, oszt mehetsz a híd alá csövelni.

6. Etikátlan mert gyakran az egész egy „tudás-átadásnak” álcázott pénzlegombolás. Van nagyon sok olyan MLM cég is,
amelyeknél a termék inkább csak álca. A sok pénz olyan dolgokból jön be mint a forgalmazó belépési díja, a kötelező termékvásárlása, mindenféle képzések díjai. Olyan képzések ahol a forgalmazó megtanulhatja a világ „legnagyobb gazdasági csodáit”, olyan elméleteket amik egy centire vannak a közgazdasági Nobel díjtól. Olyan anyagok, könyvek, kazetták, DVD-k, amík majd elősegítik, hogy hónapok alatt dúsgazdag legyen. Van ahol egyáltalán nincs termék. A termék a mindenünnen összekapart túlárazott tudás maga.

7. Fogyasztóellenes mert gyakran kibújik a piaci ellenőrzés alól. Elsősorban fogyasztóvédelem területén van ez a gond. Soha senki nem ellenőrzi le, hogy egy „amazonászi törzsektől elhozott fantasztikusan természetes bogyótápszer” igazából hol és miből készült, melyik new jersey-i laborba, és milyen vegyszerekből. És ha véletlenül tényleg látott amazonaszi törzseket, akkor őket hogyan fejik meg aprópénzet fizetve azért, amit neked majd ezrekért adnak el. Vagy senki nem kérdőjelezi meg, hogy az árazás, címkézés, vagy részvételi díjak, belépési szerződések, stb. mennyire felelnek meg a modern fogyasztóvédelem követelményeinek. Ezeknél a hálózatoknál már csak az olyan hasonszőrűek durvábbak amelyek az „orvostudományt formálták újra”: reflexológia, bióenergia, irisz-scan, csodavitaminok, a mindenre jó aloe vera, és a minden betegséget gyógyító
egyszerű vitamingyűjtemények, stb.Az egész a vásárló, a fogyasztó és az alsó forgalmazó okos, jól kitalált átveréséről szól.

A piramisjátékoktól csak annyi a különbség, hogy itt vannak termékek is. De a lényeg ugyanaz: aki legfelül van az nyer, a többi csak dolgozik és eltartja az ingyenélőket. A fogyasztó meg általában átverődik, elsősorban a túlárazás miatt, másodsorban gyakran az ellenőrizetlen termék miatt.

A gombamódra szaporodó csodaosztó MLM-ek egyre profibbak, egyre több termékcsaládra kitérnek (már nem csak általános házi áruk, vagy kozmetika, hanem egészségügy, wellnes, ingatlanpiac, akár pénzügyi tanácsadás területén is jelentkeznek), egyre jobban kihasználják a joghézagokat, az emberek tudatlanságát, a gazdasági válságot, és az egyre fokozódó munkanélküliséget. Vírusként terjednek a tudatlan emberek nagy tömege között, sokaknak egy „rendes jól kereső állás”, de legalább másodlagos keresési lehetőség ábrándját adva. Persze ezek általában csak energiát és időt vesznek el az ember életéből, eltérítik a normális karrierfejlődéstől. Hónapokig, esetleg évekig kinlódik az “áldozat”, hogy eljusson a “gyémánt szintre”, közbe észre sem veszi, hogy már több pénzt, időt és energiát ölt bele, mint amenyit valaha visszakap. Aztán végül rájön, hogy az a tökéletes pénznyerési táblázat a kurzus elején egy megvalósíthatatlan tudatos átverés volt.

A kemény valóság az, hogy ez a sok különböző nevű cég valójában mind 1 cég (vagy ott összpontosul), a ScienNet, NuSkin meg a többi ilyen Lehúzó RT. A javarésze ezeknek fiktív cég, illetve bábvállalat/fedőszervezet, egyrészt azért hogy minél könnyebben meg lehessen vezetni az embereket (az a cég az nem fizet,de ez igenis fizet!), másrészt pedig azért, mert az MLM szervezői tudják jól, hogy a bürokrácia útvesztőiben marha nehéz fülöncsípni a bűnösöket, nagyon gyakran még az adóhivatal sem tudja, kik állnak a dolog mögött, a szerencsétlen átejtett ember meg hideg vizet ihat a befektetett pénzére. Sokkal egyszerűbb rendes, becsületes, valós munkát keresni, amivel talán nem kaszálhatsz milliókat, de a semminél mégis többet keresel. Összefoglalva, az MLM "cégek" javarészt egy kézben összpontosulnak, különböző nevű sejtekre felosztva, mindegyikük más-más terméknév örve alatt fosztja ki az embereket.

A számítógépes vírusok írói már régóta alkalmazzák ezt a módszert a kamu virusirtók terjesztésénél (kiadják ugyanazt a szoftvert 50000 különböző néven). Higgyétek el, a főkolomposokon meg a holdudvarukon kívül ebből senkinek nincs egy fillér haszna se - gyakorlatilag ingyenmunkát végzel, ha balszerencsés vagy, még jól le is húznak lóvéval. Okosan ki lett találva, mert 600-900 forintért senki nem fog a bíróságra rohanni. Az, hogy "van termék", nem bizonyít semmit, az pedig még kevésbé, hogy kapsz pár papírlapot, rajta szép mézeshabcsók-szöveggel, ez is olyan mint a sok kamu virusirtó. Arra jó, hogy a bíróságon legyen mivel mosakodni, ha mégis bebukna a dolog...

Az senkit ne akarjon meggyőzni, hogy a munkaleírásban mindenféle szépen hangzó sikersztorikkal példálóznak, hogy "nekem bejött a dolog, milliókat kerestem", vagy amikor az ismerőseid bátortalanul megszólalnak, hogy "én hallottam valakiről, aki látott már valakit, aki olvasott valakiről aki ismert valakit, akinek már fizettek...". Teljesen mindegy, milyen név és milyen tekervényes szöveg mögé bújtatják, az MLM egy globális átvágás, kb. mint a nigériai csalások. Nincs ezen mit szépíteni, hívhatsz egy gombóc fagyit számítógépnek, attól abból még nem lesz számítógép. Az MLM egy nagy rakás szar, és nem lehet belőle kacsalábon forgó aranyvárat építeni.

AZ a valódi munka,amiért valódi készpénzben fizetnek. Ha majd a kezedben tartod a bankókat, amikor nagybevásárlás után fizetsz, akkor biztos lehetsz benne,hogy a munka valódi. Addig pedig tekintsd átverésnek és lehúzásnak - hidd el, így SEMMIT nem veszítesz, sokkal jobban jársz.

Nem piramis, áááá...csak lehúzás. Még szerencse, hogy nem veszítesz vele annyit, mint a nigériai csalással...talán csak ezért nem tiltják be hivatalosan. És mielőtt elkezdenétek lepontozni meg fújolni, javaslom hogy keressetek rá a cégek neveire néhány internetes átverésekkel foglalkozó (internet scam) oldalon. Lesz olvasnivalótok bőséggel, ezt megígérhetem.

Aki még ennek ellenére is bele akar vágni, csak nyugodtan...én szóltam.

"Ne tekints senkit halottnak, amíg nem láttad tulajdon szemeddel a holttestét. És még akkor is könnyen meglehet, hogy tévedsz."

2012.03.23. 08:33:35

Megszűnt a több évtizedes munkahelyem.
Saját kezembe kellett venni a sorsom alakulását, ezért kezdtem el keresni az interneten. Így bukkantam rá a KMD által kínált lehetősére, melyet mindenkinek ajánlok a mellékelt honlapon:

kmdholding.com/hub3p3a

mr. Mick 2012.12.17. 13:18:19

annak ellenére ,hogy fent viszonylag átláthatóan és érthetően lett leírva mekkora óriási különbség van a kettő között -lám lám mégis akad aki csak a szokásos rövidlátó hülyeségeket ontja- ...ezzel sok embert elijesztve egy olyan lehetőségtől amivel esetleg ,ha van affinitása hozzá ,ha milliókat nem is de a saját létfenntartását finanszírozni tudná a munkanélküliség ,kocsmatöltelék szerep helyett..

Barbara Kerese 2014.04.05. 22:21:31

Szerintem a legnagyobb baj az,hogy az emberek többsége Magyarországon meghallja azt,hogy bármi is MLM-ben működik,akkor előítéleteik vannak,félnek.Bár ma már sok fajta sikeres működő cég van,akik így működnek.Én személyesen szintén elítélem azokat,akik gyógyszert,lekvárt,mosóport...akarnak eladni,hisz a "házalás" ilyen módját erkölcstelennek tartom.Meggyőznek idős vagy beteg embereket,hogy a termékük meggyógyítja őket...Ezért is hiszem,hogy azok a rendszerek,mint pl ez is amiben én dolgozom,ami oktatással foglalkozik sokkal erkölcsösebb.

fordulo_bogyo 2015.10.07. 13:04:42

Itt van a kutya elasva:
"Gondolj csak bele, hogyan szerzel könyvelőt, fogorvost, ügyvédet, fodrászt? .. Valamelyik barátunk vagy ismerősünk elégedett volt egy fogorvossal és amikor értesült arról, hogy nekünk szükségünk van egyre, akkor ajánlotta. ... Ez teljesen normális, elfogadott dolog. ... Nos, általános esetben ezekért az ajánlásokért nem kapunk semmit cserébe. Az MLM rendszerek esetében azért kap az ember jutalékot, mert ajánlotta az adott terméket."

Amikor ingyen ajanlok valamit, arut, szolgaltatasat azt azert teszem, mert valoban meg vagyok vele elegedve. ha a baratom nem ram hallgat, hanem mast vasarol, nincs harag, baratok maradunk.
Az MLM-ben viszont azert ajanlom, mert penzt kapok erte. Nem a legjobbat ajanlom, hanem azt amelyikert jutalekot kapok. Ha a baratom nem tolem vasarol, oda a baratsag.

Az MLM-ben a komoly penz nem az aruk ajanlasaban es eladasaban van, hanem a baratok ismerosok beszervezeseben! Ettol valik pilotajatekka.

Ha ugy MLM-ezel, hogy nem szervezel be senkit "magad ala", akkor meg a gyereked zsebpenzere valot sem keresed meg vele.

MLM-be az indulas kornyeken kell beszellni, es sok-sok embert beszervezni.
Regota futo MLM-ben nincs eselyed, ott csak a korai belepok, akik most a piramis csucsa kornyeken vannak, viszik haza a nagy penzeket.
süti beállítások módosítása